INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Konstanty Giese      herb Konstantego Giesego, w: M. Hulderici Schoberi Paralipomena: Insignia: Symbola: Varia: Ad Magnificum D[omi]n[um] Constantinum Gisium ... - Toruń, 1594 - Zakład Narodowy im. Ossolińskich - plik z: dbc.wroc.pl

Konstanty Giese  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Giese Konstanty (1542–1605), burmistrz gdański. Pochodził ze starej patrycjuszowskiej rodziny gdańskiej. Ur. w styczniu jako syn Tiedemanna, burmistrza gdańskiego i królewskiego burgrabi w Gdańsku, i Barbary z Schillingów. Wybrany ławnikiem w r. 1580, rajcą w r. 1585, burmistrzem w r. 1589, był w l. 1593 i 1599 królewskim burgrabią w Gdańsku. Brał żywy udział w życiu politycznym miasta, interesując się wszelkimi jego przejawami. W r. 1595 wmieszał się nawet w wewnętrzne spory religijne gdańskich protestantów i próbował zabierać głos w zagadnieniach teologicznych. Szczególnie interesował się sprawami uprawnień handlowych Gdańska, atakując skutecznie (w Warszawie) prawa Elbląga do handlu zagranicznego z Anglią czy też prowadząc pertraktacje o ułatwienia przejazdowe w Sundzie dla gdańskich statków, Uchodził za dobrego dyplomatę i specjalistę w pertraktacjach z dworem królewskim. Brał udział jako wysłannik miasta w elekcji Zygmunta III (1587), w sejmikach polskich, na których zabierał głos (w Krakowie 1595) w sprawach miasta. Pozostawał w bliskich stosunkach z kanclerzem Zamoyskim, a jego relacje o sprawach polskich przedkładane Radzie gdańskiej odznaczały się wielką bystrością i znajomością stosunków. Ożeniony był (od r. 1576) z Elżbietą Bornbach, córką Stanisława, znanego gdańskiego kronikarza w. XVI. Zmarł w Warszawie w czasie trwania sejmu 24 II 1605.

Z jego ośmiorga dzieci wybitniejszą rolę odegrali synowie: Tiedemann (ur. 1577, zmarł 1640), rajca gdański i królewski burgrabia w Gdańsku, właściciel kilku wiosek pod Gdańskiem, oraz Salomon (ur. 1590, zmarł 1651), rajca gdański i właściciel majątków ziemskich.

Uważany za dobrego administratora, dał G. dowód osobistej dzielności i odwagi, gdy w dniu 2 IX 1593, w czasie tumultu ulicznego i zamieszek, jakie wybuchły między pospólstwem gdańskim a Polakami z orszaku bawiącego wówczas w Gdańsku Zygmunta III, udał się jako burgrabia królewski pomiędzy walczących i z narażeniem życia starał się przywrócić spokój.

 

WAP w Gdańsku, 300, 53/23; 300, R/G, 4; 300, 53 (instrukcje z l. 1587–1590, będące w porządkowaniu); Biblioteka Gdańska, ms. 604; Simson P., Danziger Inventar 1531–91, München-Leipzig, 1913; Simson P., Geschichte der Stadt Danzig II 447, 518; Giese A., Die Danziger Patrizierfamilie Giese (Danziger familiengeschichtliche Beiträge, II s. 111–21), Danzig 1934; Lepszy K., Rzeczypospolita Polska w dobie sejmu inkwiz., Kr. 1939.

Marian Pelczar

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.